sommeliérské minimum

Připravili jsme pro Vás několik základních rad jak se i Vy můžete stát odborníkem.

 

 

 


Užitečné odkazy:

Sommeliérské minimum

Snoubení vína a pokrmů

 

 

Partnerské www stránky:

www.nalevky.cz

www.vinohruska.cz

e-shop

přívlastková a ročníková vína

Vína s přívlastkem se vyrábějí z hroznů, které zůstávají déle na keřích než vína jakostní a sbírají se v pozdním podzimu. Tato prvotřídní vína se získávají vylisováním plně zralých hroznů. Mají nejen výraznější charakteristické vlastnosti odrůd, ale také vyšší obsah alkoholu nebo přírodního zbytkového cukru.
Podle obsahu cukru se rozlišují na kabinet, pozdní sběr a výběr z hroznů.
Jsou to vína prvotřídní jakosti, neboť v přezrálých hroznech se koncentrují aromatické a chuťové látky, cukr a také se v nich může vyskytovat ušlechtilá plíseň. Ta pak ve víně u některých odrůd vytváří pikantní a nenapodobitelnou,
avšak příjemnou chuť.

jakostní do 19°ČNM

kabinet  od 19°ČNM

pozdní sběr  od 21°ČNM

výběr z hroznů od 24°ČNM

výběr z bobulí od 27°ČNM

slámové a ledové  od 27°ČNM

 

Dobré jídlo si zaslouží pečlivě vybrané kvalitní víno - důležité je, aby vznikl harmonický, nebo naopak zajímavý kontrastní celek.

 

jak otevřít láhev - funkce záklopky

Záklopka má zaručit nedotčenost láhve. Kromě toho zpomaluje výměnu plynů uvnitř láhve a okolním prostředím. Záklopky jsou vizuální záležitostí, především láhev s vínem zdobí. Většina záklopek se vyrábí z umělé hmoty nebo ze staniolu.

 

jak správně vytáhnout zátku

Při manipulaci s vývrtkou záleží vždy na působení tažné síly. Zátka by měla z hrdla láhve mírně a jistě vyklouznout, aniž bychom ji museli vytahovat.
Mírně proto, že příslovečná rána při vytažení zátky může vínu uškodit. Prudké vyrovnání tlaku v láhvi s okolním prostředím a náhlý přístup kyslíku dobrá vína stresují.

 

 

zkouška zátky

Než se víno začne nalévat, měla by nejdřív směřovat k nosu zátka.
Nemocné zátky se prozradí už svým pachem.


zkouška vína

Kdo láhev otevřel, nalije nejdřív sobě, aby mohl víno ochutnat, ale jen malým douškem.

 

jak nalévat víno

Víno se do sklenice nalévá zvolna a opatrně, nikoli prudkým proudem.
U vín ušlechtilých může ten, kdo nalévá, vzít sklenici i do ruky, horní částí ji naklonit k hrdlu láhve a víno do ní zvolna vlít. Obvykle však stojí sklenice na stole a víno se do ní nalévá shora. Otvírání láhve s vínem u stolu, tedy před očima publika - tato zásada "coram publico", má svou dlouhou tradici.

 

 

nalévání vína

Když hostitel shledá, že je víno dobré, mohou být konečně obslouženi hosté. Do vlastní sklenice dolévá hostitel na konec.

bílá vína 8 - 14°C

růžová vína  8 - 10°C

červená vína 14 - 18°C

 

kolik vína do sklenice

Všeobecné pravidlo je, že malé sklenice plníme jenom do jedné třetiny, velké poháry jenom do jedné čtvrtiny a zbytek vína zůstává v láhvi. Ve víně se plně rozvine buket a lépe se vychutná.

 

 

 

 

 

držení sklenice a vychutnávání

Sklenice se nikdy nedrží za kalich, ale za stopku.